Çok İyi Bir Seçim – Nokia BH 214

Tarih: February 16th, 2012 | Yazan: | Etiketler: | 2 Yorum »

Daha önce birçok sunumda Bluetooth teknolojisinden çektiklerimden bahsetmiştim, hatta benim için teknolojinin dipsiz kuyusu Bluetooth’dur diyerek fikirlerimi somutlaştırmıştım. Buna rağmen hala hayallerimdeki BT kulaklığı ararken, ağzımın suyu akarak baktığım amazon reyonlarında LG’nin stereo BT kulaklığı gözüme çarptı. Buraya geliş fiyatı neredeyse 250.TL’yi bulduğu için içimde bir ukte olarak kalarak başka alternatiflere yönelmeye başladım.

Bu arayışta hayalimde özellikler aşağıdaki gibiydi:

 • Stereo olması
 • Birden fazla cihaz ile eşleşebilmesi (eş zamanlı olmasa da olur)
 • Cihazın müzik çalar özelliklerini kontrol edebilmesi
 • İyi kaliteli müzik dinleme deneyimi sağlaması
 • Kablolarla uğraşmadan taşıma imkanı

Birçok elektronik marketi dolaşıp, onlarca satış temsilcisinden gerçekten uzak sallamasyon bilgilere maruz kaldıktan sonra tam umutsuzluğa kapılmıştım ki, evimin yakınındaki alışveriş merkezindeki Nokia mağazasına gitmeye karar verdim. Umutsuzca gittiğim bu Nokia mağazasında başka hiçbir yerde göremeyeceğim bir hizmet ile karşılaştım. Bana yardımcı olan satış görevlisi reyondaki tüm BT  kulaklıkları denememi sağladı, piyasadaki tüm Nokia BT kulaklıklarını denemiş oldum. Böylece Nokia BH 214 ile tanıştım.

Nokia BH 214′ü mağazada denediğimde ses kalitesi beni etkiledi. Genellikle bu tür cihazlarda en az kaliteli parçalar kulaklıklar olur ancak bunda öyle değildi. Ayrıca kulaklıkların BT ünitesinden ayrılabiliyor olması bana özgürlük sağlayacak gibi gözüküyordu. İstersem evdeki  Sennheiser kulaklıklarımı da kullanabilecektim.

Yine de aklımda bazı şüpheler ile alışverişimi tamamladım ve hemen kullanmaya başladım (129.TL). Kullanmaya başladıktan sonra telefonda konuştuğum herkes sesin çok kaliteli geldiğini söylemeye başlamıştı. Bu kadar iyi özellik fazla, mutlaka bir eksiği vardır diyerek evin yolunu tuttum. Eve geldiğimde bir mesafe testi yapmaya karar verdim. Sonuçlar iyice şaşırtıcı idi, kapalı mekanda arada duvar varsa 5 mt’ye kadar iletişim sağlayabiliyodu. Açık ortamda ise 10 mt’ye kadar sorunsuz ve kesintisiz yüksek kaliteli müzik dinleyebiliyordum.

Bu seçimle hedefi tam 12′den vurmuştum.

Sonrasında bu cihazı alarak başka bir sorunu daha çözdüğümü fark ettim. Kulaklıklarını çıkardıktan sonra elimde herhangi bir cihaza bağlayabileceğim BT alıcı ünitesi oluyordu. Bu da aslında müziklerimi istediğim herhangi bir model müzik setinden kablosuz dinleme imkanı sağlayacaktı.

Hemen denemeyi yaptım ve ses kalitesi, kullanılabilirlik ve sağladığı kolaylıklarla bir kere daha BH 214 beğenimi kazandı. Bu cihaz sayesinde salondaki koltuğumda otururken veya mutfakta iken telefonumdan müzikleri değiştirebiliyor ve sesi açıp kapatabiliyor, bilgisayarımdaki müziklerimi müzik setimden kablosuz olarak dinleyebiliyordum. Yani bir nevi Audio Air Play özelliğine sahip olmuştum. Evin neredeyse her yerinden yayın yapabiliyordum.

Tüm bu özellikleri ve yüksek kaliteli sesi sayesinde BH 214′ye verilen parayı son kuruşuna kadar hak eden bir BT kulaklık olduğunu kanıtlamış oldu.

Tabi ki iPhone’un BT cihazlara sağladığı destek ve arayüzdeki kullanım kolaylığı da bu deneyimde katkısı büyük. iPhone bugüne kadar gördüğüm en başarılı BT bağlantı performansına sahip cep telefonu. Konuşmanın herhangi bir anında ses cihazını değiştirebilmek, müzik çalarken müziğin hangi ses cihazına gönderilebileceğini seçebilmek çok büyük kolaylık sağlıyor.

iPhone Ses Çıkışı Seçimi

iPhone Ses Çıkışı Seçimi

Ses çıkışı seçimi butonuna bastıktan sonra açılan menüden anlık olarak istediğim ses çıkışını seçebiliyorum ve kesintisiz bir şekilde o seçeneğe yönlendiriliyorum.

iPhone Ses Seçenekleri

iPhone Ses Seçenekleri

 

Bunun yanısıra iPhone ile BT cihaz kullanırken telefondan cevap verirseniz sesi otomatik olarak telefona, kulaklık butonu ile cevaplarsanız kulaklığa gönderiyor.

Tabi ki bu kadar güzel ve memnun edici özelliğin yanında birkaç ufak eksi özellik de var. Çok da önemli olmayan bu eksiler aşağıdaki gibi:

 • iMac (Snow Leopard) ile müzik dinlerken sorunsuz olarak çalışıyor, ancak BT mikrofon olarak bilgisayarlarda kullanamadım. Belki Lion’da çalışıyordur.
 • Zaman zaman alıcı üzerindeki kontroller geç cevap veriyor. Bu her zaman olan bir durum değil.

Bunun dışında 10/10 verebileceğim, fiyatını sonuna kadar hak eden muhteşem bir cihaz.

Bu vesile bu yazının  almak isteyip de araştıranlara bir kaynak olacağını umuyorum.


2 Yorum - “Çok İyi Bir Seçim – Nokia BH 214”

 1. 1 erhan saat 15:50 dedi. July 18th, 2012:

  açıklayıcı olmuş, tşkler

 2. 2 Batuhan saat 14:35 dedi. July 26th, 2012:

  Merhaba
  Detaylı incelemeniz için teşekkürler. Bir sorum olacak aynı cihazdan bende aldım herşey çok güzel görünüyor ancak gelen arama olduğu zaman cihaz herhangi bir sesli uyarı da bulunmuyor. Acaba herhangi bir ayarı mı var yoksa böyle bir özelliği yok mu?


Bir yanıt yazın.