Daha iyi bir web için: Elveda Flash

Tarih: November 13th, 2011 | Yazan: | Etiketler: , , | Yorum yok. »

Bu konuda söylenecek çok söz var, ancak Adobe kendisi dahil olmak üzere bu konuyu bu kadar yüzeysel geçiştirmişken benim uzun uzun yazmam, vakit harcamam mantıklı değil. Ancak yine de tarihe bir not düşmek ve düşündüklerimi paylaşmak istiyorum.

Adobe olmayacağını bildiği ama bir türlü bitiremediği ilişkisini tüm cesaretini toplayarak bitirdi. Şahsi fikrim Flash ile uygulama geliştirmek hiçbir zaman doğru bir karar ve yön değildi. Ama o zamanlar bu tür uygulamarı geliştirecek ne bir çalışma ortamı ne de uygun bir dil vardı dolayısı ile Flash platformu tek ve işe yarayan seçimdi. Artık var. jQuery bu işin ilk çivisini çakan, HTML 5 de sonuncuyu yerine koyan oldu.

Bu konuda açıkçası üzgünüm, çünkü bugün bile Flash’ın yerini alabilecek  ve geniş kitleler tarafından kullanılan bir animasyon ve üretim aracı yok. Flash Player ve Flex’in artık terk edildiği bir ortamda kitlelerin Flash peşinden gitmeyecek ve Adobe de zaman içinde Flash ismini ürünlerinden silecektir. Flash Media Server, Wowza gibi birden fazla formatı desteklecek ve ismi Adobe Media Server olarak değiştirilecek, Flash Builder, Adobe Builder olarak yeniden adlandırılacak ve birkaç yıl sonra Flash’ı sadece isim olarak hatırlayacağız. Muhtemelen AS3 dilinin yerini de javascript alacaktır. Benzer örnekler daha önce Macromedia zamanında Authorware ve Director için yaşandı.

Büyük kısmı kurumsal müşterilerden oluşan Flex için Adobe geliştirimin devam etmesi amacıyla SDK’sını açık bir proje olan Spoon Project’e devretmeye karar verdi. Çünkü bu kadar fazla önemli müşterinin olduğu bir alanda bir anda çekilme kararı vermek imkansız. Artık Flex’in kaderi bu açık proje tarafından belirlenecek. Ama mobil tarayıcı olmadan üretilen ürünler nasıl görüntülenecek ve spoon bu konuda neler yapabilecek gerçekten merak ediyorum.

Birçok geliştirimci tepkili, gelecek konusunda soru işaretlerine sahipler ve ihanete uğramış hissediyorlar. Çok da haklılar, çünkü Adobe’nin 2010 MAX etkinliğinde ortaya koyduğu tavır, birçok markanın (Motorola, Google) Flash Player destekleyen ürününü ücretsiz dağıtması herkesi daha da heyecanlandırmıştı. Beklentiler  yükseldi, firmalar, geliştirimciler bu yöne doğru yatırım yaptı. Ama sonuçta Amerika’nın ekonomik krizinin bir gecede patlak vermesi gibi, bir gecede herşeyin daha iyi olması için yeni yönlere ilerlemeye karar verildiği (stratejik bir açıklama) açıklaması yapıldı. Ve Adobe yılsonu kar hedeflerini tutturabilmek için artık yeni yöne ilerlemeyi düşündüğü teknoloji alanından 700 civarında kişinin işine son verdi. Bu neredeyse şirket çalışan sayısının %10′u.

Özetlemek gerekirse Adobe hisse ortaklarını ve şirketin geleceğini düşünen bir karar aldı, bu kararı daha tutarlı bir şekilde alabilirdi, ama sonuçta kar hedefini tutturacak ve hissedarlar CEO’yu daha çok sevecekler. Şirket içi olayları daha iyi anlamak için Margin Call filmini izlemenizi öneririm. Önemli olan günün sonunda karda ve hayatta olmaktır.

Birçok geliştirimci para kazandığı, kullanılması için önder olduğu ve tavsiye ettiği teknolojinin bir gecede habersiz bir şekilde ortadan kalkmasına doğal olarak kızgın. Fakat bunun geleceğini birkaç yıldan beri belliydi. Bu nedenle kimseyi suçalamadan önce her zaman akılda tutmakta yararlı olan şeyler var: Her marka, firma önce sizi değil kendisini düşünür bu nedenle yumurtaları aynı sepete koymamakta yarar var.

Daha iyi bir web için bunun olması gerekiyordu, ne yazık ki!…Bir yanıt yazın.