Kaçan Fırsatlar Ltd. – Flash Platformu

Tarih: March 15th, 2011 | Yazan: | 3 Yorum »

Blog’uma uzun zamandır yazı yazmıyordum ancak hem bu konuya bakış açımı hem geçmişe bir not düşmek için bu yazıya karar verdim.


Olayların gelişimine bakış için geçmişe şöyle bir göz atalım:

 • 2005 yılının Mayıs ayında Adobe, Macromedia’yı satın aldı ve o güne kadar İnternet teknolojileri açısından gelmiş geçmiş en büyük buluşlardan biri olan Flash platformuna sahip oldu.
 • Aynı yıllarda, (2006 yılında) jQuery duyuruldu. Javascript ile sayfa etkileşimleri için büyük sorunlardan biri jQuery yaklaşımı ile daha kolay çözülür hale gelmeye başlamıştı.
 • jQuery’nin yükselişi ile birlikte web’de etkileşim ve UI deneyiminde alternatifler ortaya çıkmaya başladı.

Aslında tam da bu noktada Flash Platformunun varlığına tehdit oluşturan gelişmeler yaşanmaya başladı:

 • Bunlardan birincisi Flash Platformunun aslında veri gösterimi, dashboard, vb konularda geliştirim açısından kolay ve hızlı uygulanabilir olmayışı ve bu teknolojinin alternatifi olmaması,
 • Platformda uygulama geliştirmenin zorluğu (ActionScript 3.0),
 • Adobe’nin, Macromedia’yı alması ile birlikte yeni dönüşüm için kendi içine kapanması ve 2007 yılına kadar bu entegrasyon ile vakit geçirmesi ve bu arada Flash Platformunun odaklanmansı gereken kolay geliştirim imkanlarına kulaklarını tıkaması,
 • iOS’in herkesin izlediği gelişiminin başlaması ve yeni bir platform oluşumu için çok net hedeflere sahip olması,
 • 2010 ile HTML5 ve CSS3′ün sahnede yerini alması,
 • Flash Catalyst gibi bir uygulamanın 5 yıl gecikmeli olarak kullanılabiliyor olması,
 • Adobe’nin, Macromedia’dan daha az kullanıcı grubu (geliştirimci, tasarımcı) odaklı olması.

Tüm bu kriterleri değerlendirdiğimizde bugün Flash platformunun birçok yazıda, CEO konuşmasında, vb kaynaklarda sorunun kaynağı veya fazlalık olarak gösterildiği konuma gelmiş durumdayız.

Ör: http://www.fastcompany.com/1737377/firefox-vp-flash-is-going-away

Elbette Flash Platform’unun vazgeçilmez olarak göremeyiz. Gelişim ile birlikte görevini başka teknolojilere bırakacaktır.
Ancak bu görev değişikliği biraz erken gibi geliyor bana. Bu değişikliğin erken olmasının sebepleri yukarıda saydığım gelişmeler.

Adobe, Flash platformunun etkisi gitgide kaybolmaya başlasa da her sene karını daha da arttıran bir şirket olarak hayatına devam edecek.

Geliştirimci, fanatik Flash platformu sevenler ve geç uyarlayıcılar (bugün ile geç uyarlayıcılar arasında 3 sene var) hala bu platform için çalışacaklar.

Geldiğimiz son aşamada Adobe Flash Builder, HTML5′e de çıktı verebilen bir geliştirim aracı olarak konumlanacak. Belki önümüzdeki yıllarda MAX’de çok kolay kullanılabilen (Catalyst özelliklerine sahip) sürümleri ile karşılaşıyor olacağız.

Fakat biz buradan başka birşey öğreniyor olacağız: Eski kral gitti yaşasın yeni kral. Artık web dünyasında krallıkların sona erdiğini söyleyebiliriz.
Hergün yeni bir kral.


3 Yorum - “Kaçan Fırsatlar Ltd. – Flash Platformu”

 1. 1 Orçun Madran saat 23:28 dedi. March 15th, 2011:

  Neye nerde ihtiyacın varsa orda onu kullan!

 2. 2 Kayacan AKIN saat 13:43 dedi. May 28th, 2011:

  Sanırım çoğunluğun oluşturduğu gürültü, sizin de bir erken cenaze töreni hazırlıkları yapmanıza neden olmuş. Elbette nerede neye ihtiyaç varsa o kullanılması, bu su götürmez bir gerçek Sayın Orçun Madran’ın söylediği gibi. Ancak sizin de Adobe’un geç yanıtlar vermesinden ileri gelen bir hüznünüz olduğu kesin, diğer ileriye bakabilen ve çoğunluğun sesine kulağını tıkayamayan geliştiriciler gibi.
  Ama unutulmaması gereken önemli bir nokta var sanırım. Gittiğimiz nokta artık yalnızca bilgi paylaşımından daha öte bir noktayı zorlamakta. Ve hiç umulmadık biçimde zengin internet uygulamalarına daha çok ihtiyaç duyulmakta. HTML5 -kanımca zırvasının- duyurulmasından ileri gelen sürece, birilerinin poposunun yanması ve bu büyük balonu çok taşıyamayacaklarını anlaması ile birlikte, HTML’in gelişimine en çok katkıda bulunan kurumların bile desteklediği CSS Animator yazılımları türedi. Ancak bunlar o kadar komik kalıyor ki bu kadar zamandır Flash ile oynayan biri olarak. Ve standartlar önümüzdeki senelerde de o kadar yerlerde olacak ki. Bir süre sonra yine kavgalar görmeye başlayacağız, yine tarayıcı çöküşleri, gereksiz savaşları ve anlamsız ben hızlıyım tavırları.
  Hiç farkettiniz mi bilemiyorum, ben Flash’i 2 sürümünden, yani benim de onun da çocukluk döneminden beri kullanıyorum. Ve Flash bu savaşların hiç birinden herhangi bir yara almadı. Macromedia döneminde, açık kaynağa bile destek verilebilirdi, ancak şirket elbetteki büyük riskler alamayacak bir şirket olduğu için çok da ileri görüşlü davranamadığı içni daha kapalı ilerledi. Önümüzdeki dönemde Flash motorları geliştirmeye açılırsa oluşabilecek performans sıçramalarını ve donanımların da artık evlerimizdeki süper bilgisayarlara dönüşmesi ile birlikte zengin internet uygulamalarının artık standartlaşmaya başlayacağını düşünürsek. Üzerine ölü toprağa atmaya başladıklarını sandıkları Flash’ten, zaten her zaman kral olan bir kral çıkacağını göreceklerdir.
  HTML5 ile Animator yapmak, Painter yapmak, zırvalar yapmak zaten eskiden de olan daha da sürecek bir komedi. Buna göre tasarlanmamış bir yapıyı Javascript ile uyumlulaştırmya çalışıp bir de üzerine performans gösterileri beklersek, sanırım html5 standardını bile oturmasının beklendiği 2022 yılı civarlarında, bu teknolojinin adını bile duyamaz olacağız.
  HTML, adı üzerinde metin verisi etiketleme dili. Javascript, adı üzerinde bağımlı bir script dili. Bunlara sürekli frameworkler uydurmaya, işleyici motorlar geliştirmeye çalışarak ölü diriltmeye çalışmak yerine. Elimizde zengin ve ilerlemiş uygulamaları geliştirmeye çalışsak, şimdiye sanırım daha farklı bir konumda olurduk. Elbette her fikrin her tenkolojinin yaşam hakkı vardır. Hani bahsettiniz ya, fanatik geliştiriciler diye.
  Sizce de HTML platformu için biraz gereğinden fazla fanatik geliştrim yapılmadı mı?
  Teknolojinin arayüzünü ve kabuğunu kurcalamaktansa, neden çekirdeği ile ilgilenilmedi.
  Sanırım en büyük sorun ve en büyük yanlış fanatizm burada yatmaktadır..

 3. 3 CF – CollectiveFusion – AIO » Blog Archive » Daha iyi bir web için: Elveda Flash saat 12:18 dedi. February 15th, 2012:

  [...] habersiz bir şekilde ortadan kalkmasına doğal olarak kızgın. Fakat bunun geleceğini birkaç yıldan beri belliydi. Bu nedenle kimseyi suçalamadan önce her zaman akılda tutmakta yararlı olan şeyler var: Her [...]


Bir yanıt yazın.