Mac OSX + Coldfusion Kurulumunda Hata ve Bir Çözüm Yolu

Tarih: June 30th, 2010 | Yazan: | 2 Yorum »

CF’i MAMP ile Mac OSX üzerine kurmak istediğinzide birkaç hata alıyorsunuz bunların nasıl düzeltileceğini bulmak için aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz (bu aynı zamanda kendime de bir not:)

http://vimeo.com/5172265
http://vimeo.com/7308877
http://www.flashcomguru.com/index.cfm/2009/11/2/cf9-mamp-snowleopard
http://blog.paulpounder.com/?p=27
http://www.dgrigg.com/post.cfm/12/18/2007/Leopard-Coldfusion-8-and-MAMP
http://blog.flashgen.com/2009/06/16/configuring-coldfusion-mamp-pro/

Ancak bunun dışında bir hata var ki bununla ilgili olarak pek kimsenin birşey yazmış olma ihtimali yok. Bu hata ne yazık ki Java temelli uygulamalarda peşimizi bırakmayan dil hatası.

error Deployer Service failed to deploy file:/Applications/ColdFusion8/

Bu hatayla, sevgili Aytaç’ın yeni aldığı Mac Book Pro’suna CF yüklerken karşına çıkmasıyla tanıştım.

Yeni Mac OS X üzerine yukarıdaki açıklamalara göre MAMP + CF kurulumu sonrası herşey düzgün çalışıyor. Ancak CS5 kurulumu sonrasında CF çalışmamaya başlıyor ve yukarıdaki hata kodunu veriyor.

Sorunu çözmek için JVM ayarlarından, makina üzerindeki JRE’e kadar birçok farlı yere baktık. Loglar bize hatanın sebebini hemen gösterdiğinden (!) işin heyecanı kaçmasın diye loglara bakmadık. Herneyse 45 dk boyunca çeşitli seçenekleri denedikten sonra aklıma sevilen dil sorunu geldi. Bugüne kadar Mac OSX’de bu nedenle bir sorun yaşamadığımdan bu seçenek aklıma en son geldi.

Uzun lafın kısası sorunun nedeni System Preferences > Language & Text altında bulundu. Bu seçenek sonrasında açılan pencerede English seçeneği üstte olmalı. Bu durumda sistemin dil kodlamasına göre çalışan uygulamalar bu seçeneği varsayılan olarak algılıyorlar.

Bunun CS5 ile ne ilgisi var diye soracak olursanız, CS5 kurulum sırasında klavye ayarlarınıza göre arayüz dilini gösteriyor ve buradaki dil seçeneğini değiştiriyor.

error Deployer Service failed to deploy file:/Applications/ColdFusion8/

For those comming through a google search and do not understand Turkish, one of this error may be because your system settings for Language & Text (System Preferences > Language & Text) is a double byte chracter code language, like Turkish. So make sure English is the first on the list.


2 Yorum - “Mac OSX + Coldfusion Kurulumunda Hata ve Bir Çözüm Yolu”

 1. 1 Mahmut saat 21:22 dedi. October 20th, 2010:

  Merhaba Bora

  Windows üzerinde Coldfusion uygulamaları geliştiriyorum ve imac almak istiyorum ancak tereddütlerim var.
  -Coldfusion 9 test ortamını kurabilmeliyim.
  -Geliştirim yaparken hiçbir problem yaşamam gerekiyor.

  Yol gösterirsen çok memnun olurum.

  Saygılar.

 2. 2 Bora Unal saat 22:02 dedi. October 20th, 2010:

  Mahmut merhaba,

  Mac OS X üzerinde CF geliştirimini sorunsuz bir şekilde yapabilirsin. Kurulum aşamasında birkaç sorun var ancak bunları kolaylıkla halledebiliyorsun.

  Bunun yanısıra en önemli adım bence CF Builder’ı kullanmak. Eğer CF Builder ile çok rahat çalışaibileceğin bir çalışma ortamına sahip olabilirsin.

  Benim çalışma ortmamım aşağıdaki gibi:

  MAMP PRO + CF 9 + CFBuilder + Bazen DW CS5


Bir yanıt yazın.